До уваги голів ОСББ та ЖБК !

Шановні голови об’єднань співвласників багатоквартирних будинків
 та житлово-будівельних кооперативів!

Доносимо до Вашого відома інформацію, що надійшла від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

17.07.2015 року набрав чинності Закон України № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій». З його прийняттям неприбуткові організації виключили з переліку пп. 133.1.1 ПКУ, тобто кола платників податку на прибуток. Відтепер їм непотрібно вести податковий облік, подавати декларацію (Звіт) з податку на прибуток, сплачувати податок на прибуток тощо.

Однак, звертаємо Вашу увагу, що з прийняттям Закону № 652 було конкретизовано суб’єкти, які відносяться до неприбуткових установ і неплатників податку на прибуток. У той же час, з’явилися підстави, коли неприбуткові все ж таки повинні стати платниками податку на прибуток і коли вони мають звітувати.

Повідомляємо, що відповідно до підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 13.07.2016 року № 440, якою затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру.

Згідно з цією постановою, протягом двох місяців з дня набрання нею чинності (тобто до 13.09.2016) ОСББ та ЖБК, які включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (крім неприбуткових організацій, установчі документи яких оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та відповідають вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України) отримають від Державної фіскальної служби письмові запити, а саме – про надання у місячний строк з дня їх отримання:
–    відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України;
–    завірених нею копій установчих документів організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»);

а для житлово-будівельних кооперативів також:
– завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.

Мінрегіон звертає увагу ОСББ та ЖБК на необхідність приведення у
відповідність з чинним законодавством своїх установчих документів для надання їх у встановлений строк до Державної фіскальної служби та уникнення непорозумінь (конфліктних ситуацій) у випадку нарахування податків.

“Неприбутковість” та ПДВ або за що заплатить ОСББ

Відповідно до ст. 22 Закону України від 29.11.2001 № 2866 “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” (далі – Закон N 2866, зі змінами) власники житла сплачують кошти за комунальні послуги безпосередньо на рахунки підприємств, які надають послуги з водо-, тепло-, газо-, електропостачання та інших, за відповідними тарифами. Також, кошти за послуги, згідно з укладеними договорами, можуть надходити на рахунок ОСББ для накопичення та наступного перерахунку підприємствам – постачальникам таких послуг.

Отже, у ОСББ буде відсутнім об’єкт оподаткування по водо-, тепло-, газо-, електропостачанню, кошти за які власники жилих приміщень перераховують безпосередньо на рахунки комунальних підприємств або перераховують на рахунок об’єднання для накопичення і наступного перерахунку.

Також, не підлягають оподаткуванню ПДВ кошти, що надходять на банківський рахунок ОСББ від власників жилих і нежилих приміщень для компенсації видатків на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності об’єднання.

Однак, відповідно до ст. 4 Закону N 2866, ОСББ може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами. Така господарська діяльність (наприклад, здача в оренду нежитлових приміщень) оподатковується ПДВ на загальних підставах.

У разі якщо ж ОСББ не зареєстроване платником ПДВ, то згідно з п. 181.1    ст. 181 Податкового Кодексу, при перевищенні сукупної суми постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, в 1 млн. грн. (без ПДВ) протягом останніх 12 календарних місяців, таке неприбуткове ОСББ зобов’язане зареєструватися платником ПДВ за своїм місцезнаходженням з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 Кодексу.

• banner6
  • banner10